Acer VG240Y X1 Nitro Gaming Monitor, 23.8 Inch, FHD, IPS, 2xHDMI, DP, & 2Wx2 Speakers, sRGB 99%, HDR 10, 200Hz, 0.5ms, Eye Care, 3YW, Black
| Login to See Price | |
| Product Model: | VG240Y X1 |
| Brand: | ACER |
Key Features
- Model: Nitro VG240Y X1
- Resolution: FHD (1920 x 1080)
- Display: IPS, 200Hz, 0.5ms
- Ports: 1 x HDMI, 1 x DP
- Features: FreeSync Premium, 2 Stereo Speakers
Brand: ACER
Product Model: VG240Y X1
Return & Warranty
Market Ratings
Ship On Time
99%
Chat Response
100%
Specification
| Model | Nitro VG240Y X1 |
| Model number | Acer Nitro 24 Monitor – VG240Y X1 |
| Color | Black |
| Display | 24" |
| Refresh rate | 200Hz |
| Active display area | 527x296 mm |
| Maximum resolution and refresh rate | HDMI:1920x1080@200Hz (overclock) DP:1920x1080@200Hz (overclock) |
| Panel type | IPS |
| Response time | 1ms / 0.5ms (GTG, Min.) |
| Contrast ratio (ACM) | 100 million:1 max |
| Brightness | 250nits (cd/m2) |
| Viewing angle (CR=10) | 178° (H), 178° (V) |
| Colors | 16.7 million |
| Bits | 6Bit+FRC |
| Color Gamut | sRGB 99% wide |
| Input signal | 2HDMI(2.0)+1DisplayPort(1.2)+SPK+Audio out |
| VESA Wall Mount | 100X100mm |
| Speaker | 2Wx2 |
| Height adjustment | N/A |
| Pivot | N/A |
| Swivel | N/A |
| Tilt | -5°~ 25° |
| Power supply (100V-240V) | Internal (C13/C14) |
| Feature Highlights | |
| Feature | AMD FreeSync™ Premium technology |
| 0.5 ms up to | |
| 200HZ | |
| HDR 10 Support | |
| sRGB 99% wide | |
| Protective comfort | Flicker-less, BlueLightShield, Low-dimming and ComfyView technology |
| Warranty | 3 Years |
Description
None
Images & Videos
None
Reviews
Tags